Wpływ wieloczynnikowej interwencji na śmiertelność w cukrzycy typu 2 ad 6

Po zakończeniu formalnego badania interwencyjnego (P = 0,20) nie stwierdzono zmian w współczynniku ryzyka. Było 51 zdarzeń u 25 pacjentów w grupie intensywnej terapii i 158 zdarzeń u 48 pacjentów w grupie leczenia konwencjonalnego (Tabela 2 i Figura 3C). Średnia liczba poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych wynosiła 0,6 w grupie intensywnej terapii i 2,0 w grupie terapii konwencjonalnej. Średnia liczba powracających zdarzeń wśród pacjentów z incydentami sercowo-naczyniowymi wynosiła 2,0 w grupie intensywnej terapii i 3,3 w grupie terapii konwencjonalnej. Figura 4. Figura 4. Pacjenci z rozwojem lub progresją nefropatii cukrzycowej, retinopatii, neuropatii autonomicznej i neuropatii obwodowej. Kratki oznaczone jako Post-Trial odnoszą się do liczby pacjentów, u których stan postępował w okresie od zakończenia pierwotnego badania interwencyjnego do badania końcowego po średnio 13,3 roku badania i obserwacji.
W całym okresie obserwacji nefropatia cukrzycowa wystąpiła u 20 pacjentów z grupy intensywnej terapii, w porównaniu z 37 pacjentami z grupy leczenia konwencjonalnego (względne ryzyko, 0,44; 95% CI, 0,25 do 0,77; P = 0,004) (ryc. 4). Jeden pacjent w grupie intensywnej terapii miał progresję do schyłkowej niewydolności nerek wymagającej dializy, w porównaniu z sześcioma pacjentami w grupie leczenia konwencjonalnego (P = 0,04).
Progresja retinopatii cukrzycowej wystąpiła u 41 pacjentów w grupie intensywnej terapii oraz u 54 pacjentów w grupie leczenia konwencjonalnego (ryzyko względne, 0,57, 95% CI, 0,37 do 0,88, P = 0,01). Leczenie laserowe retinopatii proliferacyjnej lub obrzęku plamki podano 14 pacjentom z grupy intensywnej terapii i 27 pacjentom z grupy leczenia konwencjonalnego (względne ryzyko, 0,45, 95% CI, 0,23 do 0,86, P = 0,02); ślepota w co najmniej jednym oku została zdiagnozowana u 2 pacjentów w grupie intensywnej terapii oraz u 7 pacjentów w grupie leczonej konwencjonalnie (ryzyko względne, 0,51, 95% CI, 0,17 do 1,53, P = 0,23).
Autonomiczna neuropatia postępowała u 39 pacjentów w grupie intensywnej terapii iu 52 pacjentów w grupie leczenia konwencjonalnego (względne ryzyko, 0,53; 95% CI, 0,34-0,81; p = 0,004), a neuropatia obwodowa postępowała u 44 i 46 pacjentów w obu grupach odpowiednio (względne ryzyko, 0,97, 95% CI, 0,62 do 1,51, P = 0,89).
Podczas 13,3 roku obserwacji, co najmniej jeden niewielki epizod objawowej hipoglikemii odnotowano u 80% pacjentów w grupie intensywnej terapii oraz u 70% pacjentów w grupie terapii konwencjonalnej (P = 0,15). Nie stwierdzono różnic statystycznych w częstych epizodach hipoglikemii (13% w grupie intensywnej terapii i 17% w grupie terapii konwencjonalnej, P = 0,52). Krwawiący wrzód żołądka rozwinął się u jednego pacjenta w grupie intensywnej terapii. Dwóch pacjentów z grupy intensywnej terapii i jedna z grupy leczonej konwencjonalnie zgłaszali bóle mięśni po leczeniu statynami; jednak nie zaobserwowano wzrostu poziomu kinazy kreatynowej w surowicy. Pięciu pacjentów z grupy intensywnej terapii i czterech pacjentów z grupy leczenia konwencjonalnego zgłosiło kaszel podczas leczenia inhibitorami konwertazy angiotensyny
[hasła pokrewne: rozlane uszkodzenie aksonalne, puste odbijanie, maciej pastuszczak ]

0 thoughts on “Wpływ wieloczynnikowej interwencji na śmiertelność w cukrzycy typu 2 ad 6”

Powiązane tematy z artykułem: maciej pastuszczak puste odbijanie rozlane uszkodzenie aksonalne