Skip to content
5 miesięcy ago

500 words

Żaden organ nie ma bardziej bezpośredniego i istotnego związku z ludzkim życiem niż serce. Chociaż nauczyliśmy się rozpoznawać mózg jako siedzibę naszych emocji, symbole kulturowe – od kart walentynkowych po wizerunki Najświętszego Serca – utrzymują się w łączeniu serca z ludzkimi namiętnościami miłości i współczucia. Czy zatem lepszy temat na debiutancką wystawę Wellcome Trust – największej organizacji charytatywnej w Wielkiej Brytanii – w jej wspaniale odnowionej siedzibie. Wystawa i ta bogato ilustrowana książka odzwierciedlają nowe podejścia do ciała, które odrzucają z jednej strony przywilej, który w przeszłości był przyznawany sztuce wysokiej, az drugiej strony autorytet, który teraz nakazuje nauka. Strony Serca to kulturowe boisko poziomu. Zdjęcie z okładki płyty Elvisa Presleya Heartbreak Hotel , na które zwraca uwagę obraz Saint Teresa; wykwintne rysunki anatomiczne Leonarda da Vinci można porównać do wycinków przekrojów wytworzonych przez tomografię komputerową (przypomina się, że da Vinci był wynalazcą anatomii przekrojów); rzadki kodeks Azteków, który pokazuje, że kapłani usuwający serce ofiarnej ofiary znajduje się obok aktualnych fotografii chirurgów przeprowadzających operacje. Gdyby Aztekowie byli prawdziwymi pionierami chirurgii serca, jeden z nich musi zapytać, czy dzisiejsi lekarze są naszymi nowymi kapłanami.
Towarzysząc temu mnóstwu przedstawień serca są pouczające eseje pisane przez czołowych historyków medycyny oraz pisarzy o sztuce i nauce. Wszyscy uczestnicy tej książki lekko noszą swoją erudycję. Jednym z przekazów tej książki jest to, że sztuka i nauka mają bogatą historię i oba zostały ukształtowane przez koncepcje w całej kulturze. Kilku pisarzy podąża do punktu, w którym mechanistyczna wizja serca jako pompy, która pojawiła się w XVII wieku, nie zastąpiła innych nienaukowych perspektyw. Emily Jo Sargent pokazuje, że wraz z dokładniejszą wiedzą anatomiczną o sercu, chrześcijańskie obrazy Najświętszego Serca stały się bardziej naturalistyczne, z czasami niepokojąco krwawymi skutkami. Fay Bound Alberti, w absorbującym eseju na temat serca i emocji, sugeruje, że obecne przekonanie o pamięci komórkowej utrwala starsze poglądy serca jako nierozerwalnie związane z naszym poczuciem osobowości.
Nieuchronnie, w książce o sercu i jej historii, która została wyprodukowana w Anglii, William Harvey kłamie. Również tutaj wzrost wyrafinowania historii medycznej oznacza, że Harvey nie jest już postrzegany po prostu jako twórca eksperymentalnej medycyny i prawidłowego naukowego spojrzenia na serce i krążenie. Wydaje się słuszne nie tylko zapoznanie się z okolicznościami historycznymi, które pozwoliły na jego odkrycie, ale także pytanie, jak to czyni Francis Wells w rozdziale o renesansowym sercu, dlaczego tak wysoki intelekt, jak da Vinci, nie uświadomił sobie, jak działa serce – choć należy zauważyć, że trwająca fascynacja wirami i falami pozwoliła mu wyczuć mechanizm, który powoduje zamknięcie zaworów serca.
Przepełnione historycznymi esejami są wywiady z pacjentami i praktykami, którzy oferują obecnie nieformalną migawkę kardioterapii
[hasła pokrewne: rozlane uszkodzenie aksonalne, matopat torun, wzr sopot ]

0 thoughts on “Serce”

Powiązane tematy z artykułem: matopat torun rozlane uszkodzenie aksonalne wzr sopot