Lepiej: notatki chirurga dotyczące wydajności

Po raz pierwszy spotkałem się z tekstem Atul Gawande podczas przeglądania The Best American Essays 2003 (New York: Houghton Mifflin) w księgarni na lotnisku. W swoim eseju Krzywa uczenia się zostałem pochłonięty przez to, że kilka centrów leczenia mukowiscydozy konsekwentnie osiąga lepsze wyniki niż inne w Stanach Zjednoczonych – w najlepszym razie oczekiwana długość życia pacjentów była o prawie 14 lat dłuższa niż był dla pacjentów, którzy byli leczeni w przeciętnej klinice. Szczegóły tej zaskakującej historii mają wyraźne implikacje dla leczenia wielu chorób przewlekłych. Byłem wtedy mile zaskoczony, gdy dwa lata później kolega przekazał kopie tego eseju (opublikowanego po raz pierwszy w The New Yorker) podczas cotygodniowego spotkania ambulatoryjnych psychiatrów w naszym ośrodku zdrowia psychicznego. Użył eseju, aby rozpocząć dyskusję o tym, jak poprawić opiekę nad przewlekle chorymi psychicznie w naszym ośrodku. To okazało się mądrym wyborem. Gawande, chirurg ogólny w Brigham i Szpital Kobiecy w Bostonie, pisze w stylu lekarza jako reporter-śledczy. W Krzywej nauki demonstruje równie duże zainteresowanie postaciami, które odgrywają rolę w narracji, tak jak to robi w rzeczywistości klinicznej i szerszych kontekstach społecznych, w których działają. Jest to podejście, które przenika lepiej, zbiór esejów (z których wiele zostało zaadoptowanych lub odtworzonych z innych źródeł, w tym z czasopisma), w których Gawande podejmuje różne kwestie, takie jak roszczenia dotyczące błędów w sztuce lekarskiej, odszkodowania od lekarzy i ograniczenia interwencjonizm medyczny. Lekarz czytający te eseje jest nagradzany przez ponowne zapoznanie się z tymi omawianymi tematami z poszukującym, samokrytycznym rozmówcą. Narracje są bogate w szczegóły i unikają uproszczonych wniosków. Istnieją również ciekawe anegdoty, które raczej nie znajdą się w tradycyjnych medycznych programach nauczania. Na przykład Gawande opowiada o tym, w jaki sposób rząd Stanów Zjednoczonych ustalił harmonogram opłat za 1992 r., Który wymagał absurdalnego zestawienia względnego nakładu pracy – a zatem rekompensaty – niezbędnego do różnych zadań w różnych specjalnościach. W tym rachunku histerektomia okazała się 4,99 razy większa od opodatkowania niż sesja psychoterapii.
Najbardziej prowokacyjne eseje w zbiorze opisują jednak sytuacje, w których wyniki były lepsze w porównaniu z nieprawdopodobnymi szansami: próba Światowej Organizacji Zdrowia w czerwcu 2003 r. Zaszczepienia 4,2 miliona dzieci w ciągu 3 dni w południowych Indiach przed epidemią polio; bezprecedensowy sukces amerykańskich szpitali wspierających walkę w ograniczaniu ofiar bitew w Iraku; i mieląca, ale ważna praca polegająca na poprawie praktyk prania ręcznego w szpitalach. Wybór przez Gawande konta pierwszoosobowego wyklucza analizę ilościową lub prostą receptę na poprawę jakości. To sprawia, że trudno jest uzyskać ostateczny sens aktywnego składnika w dowolnej złożonej interwencji, którą opisuje – czy jest to charyzmatyczny przywódca, czy wspólne rozumienie misji, czy też brak jej na koncie. Jeśli jest to słabość z jednej strony, to jest tak, że historie – zwłaszcza gdy są tak dobrze powiedziane – są potężniejsze niż statystyki w angażowaniu czytelnika w zagadnienia, prowokują dociekliwość i podkreślają nieredukowalny ludzki element w opiece zdrowotnej dostawa Sekcje w tej książce są wymownie zatytułowane: Pracowitość , Robienie dobrze i Pomysłowość .
W ciągu ostatniego roku dyskusje w naszej cotygodniowej grupie – wywołane Krzywą uczenia się – prowadziły w wielu kierunkach. Biorąc przykład od Dona Berwicka, jednego z bohaterów Gawande, aby zmierzyć się i być bardziej otwartym na temat tego, co robimy , debatowaliśmy nad wieloma pytaniami: Jaka skala dla poważnej choroby psychicznej może rywalizować z wydajnością oceny Apgar ( Esej Gawande The Score ). Czy lekarze z pierwszej linii mogą zbierać rozsądnie bezstronne odpowiedzi od swoich pacjentów. Czy możemy poprosić klinicystów o identyfikację niepowodzeń leczenia bez obawy o winę. Czy dysponujemy zasobami pozwalającymi zmierzyć status i funkcję objawową. Jaki jest znaczący, ukierunkowany na pacjenta wynik zaburzenia, które wpływa na neurobiologię motywacji. W obliczu tych konceptualnych i pragmatycznych barier, można było przeczytać opowiadania w Lepszym jako rodzaj talizmanu przeciwko nihilizmowi.
Jest to ważna książka, która zasługuje na powszechną lekturę, zwłaszcza przez lekarzy, którzy uznali ograniczenia własnej wiedzy klinicznej i zaczęli myśleć o swojej większej roli w systemie opieki zdrowotnej.
Vinod H. Srihari, MD
Yale University School of Medicine, New Haven, CT 06519
vinod. edu
[hasła pokrewne: rozlane uszkodzenie aksonalne, sferocytoza wrodzona, ocet na świerzb ]