Kwas dokozaheksaenowy i dysplazja oskrzelowo-płucna u wcześniaków

Badania na zwierzętach iu ludzi sugerują, że kwas dokozaheksaenowy (DHA), długołańcuchowy wielonienasycony kwas tłuszczowy n-3, może zmniejszać ryzyko dysplazji oskrzelowo-płucnej, ale brakuje odpowiednio zaplanowanych badań. Metody
My losowo przydzieliliśmy 1273 niemowlętom urodzonym przed 29 tygodniem ciąży (stratyfikacja według płci, wieku ciążowego [<27 tygodni lub 27 do <29 tygodni] i centrum) w ciągu 3 dni po pierwszym jedzeniu dojelitowym w celu otrzymania albo emulsji dojelitowej dostarczającej DHA w dawce 60 mg na kilogram masy ciała na dzień lub emulsji kontrolnej (sojowej) bez DHA do 36 tygodni w wieku pomenstrujnym. Pierwszorzędowym rezultatem była dysplazja oskrzelowo-płucna, określona na podstawie fizjologicznej (z wykorzystaniem monitorowania saturacji tlenowej u wybranych dzieci), w wieku 36 tygodni w wieku pomenstrujnym lub w domu wypisu z organizmu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.
Wyniki
W sumie 1205 niemowląt przeżyło pierwotną ocenę wyniku. Spośród 592 niemowląt przypisanych do grupy DHA 291 (49,1% wielokrotnego imputacji) sklasyfikowano jako fizjologiczną dysplazję oskrzelowo-płucną, w porównaniu z 269 (43,9%) z 613 niemowląt przypisanych do grupy kontrolnej (względne ryzyko skorygowane dla warstw randomizacji 1,13; 95% przedział ufności [CI], 1,02 do 1,25; P = 0,02). Złożony wynik fizjologicznej dysplazji oskrzelowo-płucnej lub zgonu przed 36 tygodniem życia w wieku pomenstrujowym wystąpił u 52,3% niemowląt w grupie DHA oraz u 46,4% niemowląt w grupie kontrolnej (skorygowane ryzyko względne, 1,11, 95% CI, 1,00 1,23; P = 0,045). Nie było znaczących różnic między obiema grupami w zakresie liczby zgonów lub jakichkolwiek innych chorób noworodkowych. Dysplazja oskrzelowo-płucna oparta na definicji klinicznej wystąpiła u 53,2% niemowląt w grupie DHA i 49,7% niemowląt w grupie kontrolnej (p = 0,06).
Wnioski
Podawanie DHA dojelitowo w dawce 60 mg na kilogram dziennie nie powodowało mniejszego ryzyka fizjologicznej dysplazji oskrzelowo-płucnej niż emulsja kontrolna u wcześniaków urodzonych przed 29 tygodniem ciąży i mogło spowodować większe ryzyko. (Finansowane przez Australijską Narodową Radę ds. Zdrowia i Badań Medycznych i inne, numer rejestru australijskich nowozelandzkich rejestrów klinicznych, ACTRN12612000503820.)
Wprowadzenie
Dysplazja oskrzelowo-płucna jest poważnym powikłaniem przedwczesnego porodu. Charakteryzuje się procesem zapalnym, powodującym nieprawidłowy rozwój płuc, zmniejszenie rozwoju naczyń krwionośnych i pęcherzyków płucnych, oraz konieczność stosowania uzupełniającego tlenu lub wentylację wspomaganą w wieku 36 tygodni w wieku pomenstrujnym (wiek ciążowy [tygodnie między pierwszym dniem ostatniej miesiączki a porodem ] plus wiek chronologiczny [tygodnie minęły od urodzenia]) 2. Dysplazja oskrzelowo-płucna wiąże się z długotrwałym upośledzeniem płuc i zaburzeń neurorozwojowych oraz zwiększonymi potrzebami w zakresie usług zdrowotnych i edukacyjnych.3,4
Niektóre dowody sugerują, że długołańcuchowy wielonienasycony kwas tłuszczowy dokozaheksaenowy (DHA) n-3 może pomóc chronić przed rozwojem dysplazji oskrzelowo-płucnej. Wzbogacanie diety DHA może zmienić równowagę zapalną, modulując funkcję komórki i tłumiąc reakcje zapalne. [5] Wśród wcześniej określonych wyników w randomizowanym, kontrolowanym badaniu klinicznym, którego celem było oszacowanie wpływu DHA na wyniki rozwojowe, 7 obserwowaliśmy niższa częstość występowania dysplazji oskrzelowo-płucnej z dietą suplementowaną DHA niż dieta kontrolna w podgrupie niemowląt, których ciężar urodzeniowy jest mniejszy niż 1250 g (P = 0,04) .8 Dane obserwacyjne od niemowląt urodzonych przed 30 tygodniem ciąży wykazują związek między niskim poziomem DHA we krwi a dysplazją oskrzelowo-płucną9. Ponadto badania na zwierzętach wykazały zmniejszoną odpowiedź zapalną, poprawiony wzrost płuc i zwiększoną produkcję płucnego środka powierzchniowo czynnego z suplementacją DHA.10-14 U wcześniaków bezpośrednia dojelitowa suplementacja DHA z początek karmienia wiąże się z akceptowalnym profilem skutków ubocznych i hamuje wczesny spadek poziomów DHA, który wynosi t obserwowano ypicznie podczas przejścia do pełnego żywienia jelitowego.15 Przeprowadziliśmy to randomizowane badanie, aby określić wpływ suplementacji DHA na częstość występowania dysplazji oskrzelowo-płucnej u niemowląt urodzonych przed 29 tygodniem ciąży.
Metody
Projekt testowy i nadzór
Badanie N-3 kwasów tłuszczowych dla poprawy wydolności oddechowej (N3RO), zaprojektowane i przeprowadzone przez autorów, było randomizowanym, zaślepionym, kontrolowanym badaniem, które przeprowadzono w 13 ośrodkach w Australii, Nowej Zelandii i Singapurze
[hasła pokrewne: wyrośl chrzęstno kostna, rozlane uszkodzenie aksonalne mózgu, szczepionka infanrix hexa ]