HLA-B * 5701 Badania nadwrażliwości na abakawir ad 6

Wyjściowa charakterystyka populacji badania, którą można ocenić w przypadku klinicznie zdiagnozowanej nadwrażliwości. Wyjściowa charakterystyka była podobna w obu badanych grupach (tabela 1). Zgłoszona własna rasa była biała w 1397 z 1650 pacjentów, którzy mogli być poddani ocenie (84,7%, 679 z 803 pacjentów w grupie badanej prospektywnie i 718 z 847 pacjentów w grupie kontrolnej). Liczba pacjentów w innych kategoriach rasowych lub etnicznych była zbyt mała, aby wykonać podanalizę. Po wykluczeniu dwóch pacjentów z brakującymi wynikami z jednego laboratorium stwierdzono całkowitą zgodność wyników skriningu HLA-B * 5701 za pomocą sondy oligonukleotydowej specyficznej dla sekwencji i sekwencjonowania DNA. Łącznie 109 spośród 1956 pacjentów (5,6%) miało HLA-B * 5701.
Tabela 2. Tabela 2. Częstość występowania reakcji nadwrażliwości na abakawir. Częstość potwierdzonej immunologicznie i klinicznie zdiagnozowanej reakcji nadwrażliwości na abakawir była istotnie niższa w grupie badanej prospektywnie niż w grupie kontrolnej (potwierdzona immunologicznie: iloraz szans, 0,03, przedział ufności 95% [CI], 0,00 do 0,18; p <0,001 klinicznie zdiagnozowano: iloraz szans, 0,40, 95% CI, 0,25 do 0,62, P <0,001). Żaden przypadek klinicznie zdiagnozowanej reakcji nadwrażliwości w prospektywnej grupie przesiewowej nie został potwierdzony immunologicznie. Wyniki były podobne dla podgrupy białych pacjentów (tabela 2). Analizy wrażliwości z udziałem populacji, której podawano abakawir, który miał zamiar leczyć, również miały podobne wyniki. Gdy założono, że 0% i 100% wykluczeń było związanych z reakcją nadwrażliwości, iloraz szans dla reakcji nadwrażliwości potwierdzonej immunologicznie na abakawir w prospektywnej grupie przesiewowej, w porównaniu z grupą kontrolną, wynosił 0,03 (p <0,001). i 0,62 (P = 0,006), a iloraz szans dla klinicznie zdiagnozowanej reakcji nadwrażliwości wynosił odpowiednio 0,40 (P <0,001) i 0,63 (P = 0,002).
Tabela 3. Tabela 3. Wyniki wieloczynnikowej analizy dla zmiennych współzmiennych potencjalnie związanych z nadwrażliwością na abakawir. Jak pokazano w Tabeli 3, tylko prospektywne badania przesiewowe były istotnie negatywnym wskaźnikiem predykcyjnym zarówno diagnozy klinicznej, jak i potwierdzonej immunologicznie reakcji nadwrażliwości. Jedynie jednoczesne stosowanie inhibitora proteazy HIV i wprowadzenie nowego nienukleozydowego inhibitora odwrotnej transkryptazy były znaczącymi predyktorami klinicznie zdiagnozowanej reakcji nadwrażliwości, która nie została potwierdzona immunologicznie. Jednak zmienne te nie były istotnie związane z potwierdzoną immunologicznie reakcją nadwrażliwości.
Tabela 4. Tabela 4. Charakterystyka działania HLA-B * 5701 Badanie przesiewowe pod kątem reakcji nadwrażliwości na abakawir w grupie kontrolnej. W przypadku immunologicznie potwierdzonej reakcji nadwrażliwości allel HLA-B * 5701 był powiązany z dodatnią wartością predykcyjną wynoszącą 47,9% i ujemną wartością predykcyjną 100%. W przypadku klinicznie zdiagnozowanej reakcji nadwrażliwości, obecność allelu miała dodatnią wartość predykcyjną 61,2% i ujemną wartość predykcyjną 95,5% (Tabela 4).
100 pacjentów, którzy mieli kliniczną tolerancję na abakawir, a następnie przeszło epizootyczne testy płatkowe, miało ujemne wyniki testów, co dało swoistość testów płatkowych w 100% (95% CI, 96,4 do 100) w przypadku klinicznie zdiagnozowanej reakcji nadwrażliwości
[patrz też: matopat torun, rozlane uszkodzenie aksonalne mózgu, orthos komorowice ]

0 thoughts on “HLA-B * 5701 Badania nadwrażliwości na abakawir ad 6”

1. [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: gabinet stomatologiczny zielona góra[…]