Canagliflozyna oraz zdarzenia sercowo-naczyniowe i nerkowe w cukrzycy typu 2

Canagliflozin jest inhibitorem kotransportera sodowo-glukozowego 2, który zmniejsza glikemię, jak również ciśnienie krwi, masę ciała i albuminurię u osób z cukrzycą. Zgłaszamy skutki leczenia kanagliflozyną na układ sercowo-naczyniowy, nerek i bezpieczeństwo. Metody
Program CANVAS zintegrował dane z dwóch badań z udziałem łącznie 10 142 uczestników z cukrzycą typu 2 i wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym. Uczestnicy każdej próby zostali losowo przydzieleni do otrzymywania kanagliflozyny lub placebo i byli obserwowani przez średnio 188,2 tygodni. Głównym rezultatem był zgon z przyczyn sercowo-naczyniowych, niezakończonego zgonem zawału mięśnia sercowego lub udaru nieinwazyjnego.
Wyniki
Średni wiek uczestników wynosił 63,3 lat, 35,8% stanowiły kobiety, średni czas trwania cukrzycy wynosił 13,5 roku, a 65,6% miało w przeszłości chorobę sercowo-naczyniową. Szybkość pierwotnego wyniku była niższa w przypadku kanagliflozyny niż w grupie placebo (występująca w 26,9 vs 31,5 uczestników na 1000 pacjento-lat, współczynnik ryzyka 0,86, 95% przedział ufności [CI], 0,75 do 0,97; p <0,001 dla nie gorszej jakości; P = 0,02 dla wyższości). Chociaż na podstawie wcześniej określonej sekwencji testowej hipotezy wyniki badań nerek nie są oceniane statystycznie, wyniki wskazują na możliwą korzyść kanagliflozyny w odniesieniu do postępu albuminurii (współczynnik ryzyka, 0,73; 95% CI, 0,67 do 0,79) i złożony wynik trwałego zmniejszenia o 40% szacowanej szybkości filtracji kłębuszkowej, potrzeby leczenia nerkozastępczego lub zgonu z przyczyn nerek (współczynnik ryzyka, 0,60; 95% CI, 0,47 do 0,77). Działania niepożądane były zgodne z wcześniej zgłaszanym ryzykiem związanym z kanagliflozyną, z wyjątkiem zwiększonego ryzyka amputacji (6,3 vs. 3,4 uczestników na 1000 pacjento-lat, współczynnik ryzyka 1,97, 95% CI, 1,41 do 2,75); amputacje były pierwotnie na poziomie palca stopy lub śródstopia.
Wnioski
W dwóch badaniach z udziałem pacjentów z cukrzycą typu 2 i podwyższonym ryzykiem choroby sercowo-naczyniowej pacjenci leczeni kanagliflozyną mieli mniejsze ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych niż ci, którzy otrzymywali placebo, ale większe ryzyko amputacji, głównie na poziomie palca stopy lub śródstopia. (Finansowane przez Janssen Research and Development, numery CANVAS i CANVAS-R ClinicalTrials.gov, odpowiednio NCT01032629 i NCT01989754.)
Wprowadzenie
Cukrzyca typu 2 wiąże się ze znacznym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i nerek.1,2 Stosowanie inhibitorów krotransportera sodu 2-glukozy (SGLT2) powoduje korzystne działanie na biomarkery, w tym glikemię, ciśnienie krwi, wagę, 3 hemodynamiki wewnątrznerkowe i albuminuria, 4, a także może zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań sercowo-naczyniowych, chorób nerek i śmierci.5-7 Program CANVAS, obejmujący dwie siostrzane próby, zaprojektowano w celu oceny bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego i skuteczności kanagliflozyny i oceny równowagi między potencjalnymi korzyściami leku a ryzykiem z nim związanym, takim jak zakażenie narządów płciowych, cukrzycowa kwasica ketonowa i złamanie. Badanie oceny sercowo-naczyniowej Canagliflozin (CANVAS) 8 rozpoczęto w grudniu 2009 r., Przed zatwierdzeniem kanagliflozyny przez Food and Drug Administration (FDA), z początkowym celem wykazania bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego
[więcej w: orzepowice szpital, przychodnia szombierki, safmed ]

0 thoughts on “Canagliflozyna oraz zdarzenia sercowo-naczyniowe i nerkowe w cukrzycy typu 2”