Antybiotyki jako część zarządzania ostrym ostrym niedożywieniem

Ciężkie ostre niedożywienie przyczynia się do miliona zgonów wśród dzieci rocznie. Dodanie rutynowych antybiotyków do terapii żywieniowej może zwiększyć wskaźniki odzysku i zmniejszyć śmiertelność wśród dzieci z ciężkim ostrym niedożywieniem leczonym w społeczności. Metody
W tej randomizowanej, podwójnie zaślepionej, kontrolowanej placebo próbie, losowo przydzielono dzieciom z Malawian w wieku od 6 do 59 miesięcy, z ciężkim ostrym niedożywieniem, do przyjmowania amoksycyliny, cefdiniru lub placebo przez 7 dni oprócz gotowego do użycia leczniczego żywność do ambulatoryjnego leczenia nieskomplikowanego ostrego niedożywienia. Podstawowymi wynikami były tempo odzyskiwania wartości odżywczych i śmiertelności.
Wyniki
Łącznie zapisano 2767 dzieci z ciężkim ostrym niedożywieniem. W grupie amoksycyliny, cefdiniru i placebo uzyskano odpowiednio 88,7%, 90,9% i 85,1% dzieci (względne ryzyko niepowodzenia leczenia z placebo vs. amoksycylina, 1,32; przedział ufności 95% [CI], od 1,04 do 1,68 ryzyko względne z placebo vs. cefdinir, 1,64, 95% CI, 1,27 do 2,11). Współczynniki umieralności dla trzech grup wynosiły odpowiednio 4,8%, 4,1% i 7,4% (względne ryzyko zgonu z placebo vs. amoksycylina, 1,55; 95% CI, 1,07 do 2,24, względne ryzyko dla placebo vs. cefdinir, 1,80; 95% CI, 1,22 do 2,64). Wśród dzieci, które wyzdrowiały, stopa przyrostu masy ciała wzrosła wśród osób otrzymujących antybiotyki. Nie zaobserwowano interakcji pomiędzy typem ostrego niedożywienia a grupą interwencyjną zarówno w przypadku wskaźnika odzysku wartości odżywczej, jak i wskaźnika śmiertelności.
Wnioski
Dodanie antybiotyków do reżimów terapeutycznych dla nieskomplikowanego ostrego niedożywienia wiązało się ze znaczną poprawą wskaźników odzysku i śmiertelności. (Finansowane przez Hickey Family Foundation i inne, ClinicalTrials.gov number, NCT01000298.)
Wprowadzenie
Udział ostrego niedożywienia w ogólnym obciążeniu chorobami i śmiertelnością w dzieciństwie jest ogromny – ponad 20 milionów dzieci z ciężkim wyniszczeniem na całym świecie, niezliczona liczba z kwashiorkorem i wskaźnik śmiertelności w przypadku hospitalizowanych dzieci, które wynoszą nawet 50% .1,2 Przez dziesięciolecia podstawowa opieka nad poważnym ostrym niedożywieniem opierała się na rehabilitacji szpitalnej z wzbogaconymi preparatami mlecznymi3. Jednakże międzynarodowe wytyczne dotyczące konsensusu zalecają obecnie stosowanie gotowej do użycia żywności terapeutycznej (RUTF) – zwykle wzmocnionego środka do smarowania składający się z pasty z orzechów ziemnych, mleka w proszku, oleju, cukru i suplementu diety – w warunkach ambulatoryjnych jako preferowane postępowanie w nieskomplikowanych przypadkach ciężkiego ostrego niedożywienia.4 Pomimo znacznie lepszych wyników zaobserwowanych w tym zmienionym schemacie ambulatoryjnym, 5 10 do 15% dzieci nadal nie dochodzi do siebie, nawet w kontekście rygorystycznie kontrolowanych badań klinicznych
[przypisy: rozlane uszkodzenie aksonalne mózgu, orzepowice szpital, choroba menkesa ]

0 thoughts on “Antybiotyki jako część zarządzania ostrym ostrym niedożywieniem”